دوربین فیلم یا دوربین دیجیتال

سخن اول

 

اکثر کسانی که با دوربین فیلم یا به اصطلاحِ رایج با دوربین آنالوگ عکس گرفته‌اند، لذت ویژه عکاسی با آن را هرگز فراموش نکرده‌اند… گویا از جنس دیگری است. علت این احساس، فارغ از کیفیت عکس ثبت شده، شاید به دو دلیل “آنی نبودن اولین رویت عکس‌های گرفته شده”، یا “دیدن عکس در محلی غیر از محل سوژه” بوده‌باشد. گمان دیگر می‌تواند ویژگی کیفی عکس ثبت شده باشد که بررسی در “اختلاف ساختار فیزیکی فیلم با سنسور” را می طلبد.

 

دو دلیل

 

قبل از رواج دوربین دیجیتال و در دوران دوربین‌های فیلم، عکاس با توجه به امکانات موجود تدابیری را در نظر می‌گرفت. او یک یا چند حلقه فیلم در اختیار داشت که هر کدام قابلیت عکاسی حداکثر 36 فریم را داشتند. از طرفی، بعد از عکاسی یک حلقه فیلم باید پروسه ظهور را طی می‌کرد تا قابل دیدن باشد و این خود احتیاج به زمان، مکان و امکانات خاص خود را داشت. بنابراین امکان دیدن عکس‌ها برایش مقدور نبود. این دو محدودیت و استنتاج او از این دانسته‌ها او را وادار به یادگیری اصول عکاسی و رعایت آن می‌کرد. کادربندی درست و انتخاب تنظیمات صحیح، از جمله این اصول می‌باشد. او خوب می دانست که اگر این تمهیدات را بکار نگیرد و نتیجه کارش ضایع شود، ممکن است امکان دوباره برای عکاسی از سوژه مورد نظر برایش مقدور نباشد.

 

بنابراین، با آن‌که دوربین‌های فیلم نسبت به دوربین‌های دیجیتال محدودیت‌هائی داشتند اما دو محدودیت مطرح شده مزیت محسوب می‌شدند. عکاسی با دوربین‌های فیلم دو نتیجه مهم داشت؛ یکی پرورش عکاس مبتدی و دیگری لذت ویژه انجام آن. در واقع اگر این محدودیت‌ها به گونه‌ای در دوربین‌های دیجیتال اعمال می‌شدند، آن‌ها علاوه بر مزایای اختصاصی خود به مزیت پرداخته‌شده دوربین‌های فیلم نیز دست می‌یافتند. به همین منظور در سال 2014 کارخانه لایکا دوربین دیجیتال Leica M Edition 60 را با حذف صفحه نمایش LCD بطوحدود و در سال 2018 دوربین دیجیتال Leica M 10-D را عرضه کرد. با آن که این دو دوربین طیف وسیعی از پیشرفت‌های فنی که در دهه‌های گذشته لایکا را به کمال رسانده‌است را دارا هستند اما بارزترین آن یعنی صفحه نمایش LCD را ندارند. استفاده از این نوع دوربین‌های دیجیتال باعث تمرکز عکاس بر پارامترهای کلیدی مورد نیاز عکاسی از قبیل سرعت شاتر، دیافراگم، فاصله و حساسیت ISO می‌شود و کشف نتیجه را در آینده می‌دهد. این درست مانند عکاسی با دوربین فیلم است.

 

dioran--001

دوربین فیلم Leica M-A

 

dioran--001

دوربین دیجیتال Leica M10-R

 

dioran--001

دوربین دیجیتال Leica M10-D

 

به نقل از dpreview.com

جیسون هوارد مدیر عامل لایکا دیجی‌کم Managing Director Leica Digicom UK:

“با حذف صفحه نمایش LCD، هنگام عکاسی با M-D عکاسان باید به اصول عکاسی که عبارت از کادربندی درست و هنری، انتخاب مناسب اجزاء و تنظیمات است برگردند و اطمینان حاصل کنند از این که لحظه سرنوشت‌ساز را با تفکر و ملاحظه‌هایی که همیشه در عکاسی آنالوگ لازم بوده‌است را ثبت می‌کنند. همچنین این دوربین فاصله‌یاب (Rengefinder) منحصر به فرد جذابیت و انتظار مرتبط با دوربین فیلم را به شما می‌دهد. احساس عکاسی با دوربین فیلم (بازگشت عکاسی به ریشه خود) به علاوه سهولت و مزایای فن‌آوری دیجیتال”.

توجه:

به شباهت دوربین دیجیتال Leica M10-D و دوربین فیلم Leica M-A توجه کنید؛ این نوع شبیه بودن دوربین دیجیتال به دوربین فیلم را من “شباهت عناصر ظاهری” نام‌گذاری می‌کنم.